Deixant les drogues enrere

Tot gran viatge comença amb un primer pas.

 

Cal decidir-se.

 

Quan parteixis per iniciar el viatge a Ítaca

 

has de pregar que el camí sigui llarg,

 

ple d'aventures, ple de coneixements.

 

Has de pregar que el camí sigui llarg,

 

que siguin moltes les matinades

 

en què entraràs en ports que els teus ulls ignoraven

 

i aniràs a ciutats per aprendre dels que saben.

 

Tingues sempre al cor la idea d'Ítaca.

 

Has d'arribar, és el teu destí,

 

però mai forcis la travessa.

 

És preferible que duri molts anys,

 

que siguis vell quan fondegis a l'illa,

 

ric de tot el que hauràs guanyat fent el camí,

 

sense esperar que et doni més riqueses.

 

Ítaca t'ha donat un bon viatge,

 

Sense ella mai ho hauries iniciat.

 

I si en arribar la trobes pobra, no és que Ítaca

 

t'hagi enganyat. Savi com sens dubte seràs llavors,

 

sabràs el que realment signifiquen les Ítaques.

 

Poema de Kavafis

 

La vida s'assembla a un llarg viatge, una gran aventura, plena de descobriments. El poema que inicia aquest taller tracta de reflectir això. Passem la nostra vida buscant alguna cosa ('Ítaca'). Què seria per a cada un Ítaca? Aquest motor que ens empeny, aquesta destinació al que busquem tota la nostra vida.

 

A la Ilíada, Homer surt fora de casa a conèixer el món i créixer, arriba un moment en què sap que ha de tornar a casa, a Ítaca. Molts són les dificultats que ha de superar. Al seu torn això l'ajuda a créixer. Aquest, és un viatge universal, que toca íntimament a cada ésser humà.

 

Caminem buscant alguna cosa, oi? Tens la sensació que falta alguna cosa en la teva vida, i si et pares a pensar, un moment, encara no tens idea del que és. El que si saps és que has intentat omplir de milers de maneres, conductes i substàncies. I no ha servit de res. Segueixes sentint aquest anhel. Com saber de què es tracta? Com identificar la nostra Ítaca particular? I reconèixer la nostra pàtria, el nostre centre.

 

Com en l'Odissea d'Homer, vam sortir del que coneixem, de les nostres terres. Busquem ampliar horitzons i veure el que el món pot oferir-nos. En el camí esperen moltes distraccions i perills. Si estàs aquí avui, tu també sucumbiste al cant de les sirenes, et vas deixar arrossegar per la teva addicció i et vas oblidar de tu. No et respetaste, ni cuidaste.

 

Un dels primers passos, ja ho has fet, buscar ajuda per sortir del laberint de les drogues. Ara toca, començar a caminar aquest canvi. És important tenir un objectiu, un motor, que ens impulsi i ens de la força necessària. La travessia és molt llarga, requerirás d'un compromís i una motivació poderosa per no defallir quan arribi el mal temps i els primers contratemps.

 

Avui anem a explorar què és el que et motiva per deixar les drogues enrere. Tot i les dificultats i les proves que vagin apareixent en el camí, què farà que no llencis la tovallola?

 

En el cas d'Ulisses era Penèlope. El volia tornar de nou a la seva terra, Ítaca i amb la seva dona. Hem d'identificar el nostre centre, allò que ens ajuda a tirar endavant i prosperar. Malgrat totes les dificultats i retards.

 

Les pedres i els contratemps, també formen part del nostre camí. Els obstacles, esdevenen agents promotors de la nostra evolució personal. Ja no els veiem com a obstacles insuperables que ens enfonsen més.

 

Des d'aquest lloc, un pot sostenir tot el que la vida li porti, moment a moment. Perquè un sap que pot, anar redirigint moment a moment la seva vida; des de l'amor i el respecte cap a un mateix i també cap als altres. 

 

Truca'ns i t'ajudarem!

(+34) 872 213 970

Contacta'ns sense compromís i explica'ns els teu cas.

Trucar ara